Jakich zasad savoir-vivre warto przestrzegać w taksówce?
Zasady savoir-vivre w taksówce są równie ważne jak w innych codziennych sytuacjach. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, co zrobić, aby podróż upłynęła w przyjemnej atmosferze. Jak prawidłowo zamówić przejazd? Jakie miejsca zająć – z przodu, a może tylko z tyłu? Czy pozostawienie napiwku jest konieczne? No i… czy jedzenie w samochodzie jest dobrze widziane? Stosowanie się do kilku podstawowych zasad na pewno umili podróż nie tylko pasażerom, ale i kierowcom.
Spis treści:
Definicja pojęcia
Zamawianie kursu
Czego możemy oczekiwać?
Podstawowe zasady
Spożywanie posiłków
Co znaczy savoir-vivre? Zasady etykiety w taksówkach
Savoir-vivre, czyli zasady dobrego wychowania, dotyczą kilku głównych dziedzin życia. Samo określenie francuskiego zwrotu oznacza „znajomość życia”. Wskazane tłumaczenie jest doskonałym podsumowaniem tej trudnej sztuki. Można ją zatem rozumieć jako umiejętność postępowania w sytuacjach dnia codziennego, reguły grzecznościowe i znajomość obyczajów. Zasady te obejmują:
- nakrywanie, podawanie do stołu oraz sposób jedzenia i picia;
- wygląd i właściwy ubiór;
- sposoby zachowania w towarzystwie (w pracy, na przyjęciu, wśród rodziny);
- komunikację z innymi ludźmi (listowną, telefoniczną, internetową);
- sposoby zachowania w określonych sytuacjach (np. w sytuacji składania gratulacji, przeprowadzania rozmowy z podwładnym, etc.).
My skupimy się na ostatnim punkcie, omawiając zasady, które warto stosować podczas podróży taxi, aby uczynić podróż komfortową. Będzie mowa o zajmowaniu miejsc w pojeździe, trzaskaniu drzwiami, układaniu bagaży, płatności za kurs i spożywaniu posiłków w samochodzie. Poruszymy też kwestie dotyczące tego, w jaki sposób powinien się zachowywać kierowca oraz czego możemy oczekiwać po podstawionym samochodzie.
Jak można zamówić taksówkę Eko Taxi Kraków?
Eko Taxi można zamówić, dzwoniąc na centralę lub korzystając z naszej aplikacji mobilnej. Warto przy tym wskazać, gdzie dokładnie chcecie, żeby taksówka was oczekiwała, jaki samochód będzie wam potrzebny (np. bus jeśli podróżujecie większą grupą) i czy np. zamierzacie jechać ze zwierzakiem. Podanie takich informacji sprawi, że samochód, który po was przyjedzie, będzie komfortowy, a podróż przebiegnie w miłej atmosferze.
Dokąd jedziecie?
Koniecznie należy podać dyspozytorowi dokładny adres, pod którym będziesz oczekiwał na auto i hasło, dzięki któremu będzie wiadomo, że to wy zamówiliście przejazd. Nie zapomnijcie też o pozostałych informacjach – czy będziecie czekali na pojazd np. pod szlabanem, czy może otworzycie go kierowcy w momencie, kiedy ten do was zadzwoni. Jeżeli z jakichś względów nie chcecie, aby kierowca podjechał pod same drzwi wejściowe czy wjechała na prywatny parking, również trzeba o tym wspomnieć.
Udogodnienia – specjalnie dla was
Podczas zamawiania taksówki warto przekazać dyspozytorowi pozostałe szczegóły dotyczące przejazdu. W naszej ofercie znajdziecie bowiem różnorodne usługi dodatkowe. Jeżeli podróżujecie ze zwierzętami, koniecznie powiedzcie o tym dyspozytorowi. W takiej sytuacji warto pamiętać o transporterze, dzięki czemu nie poniesiecie dodatkowych opłat. Kluczowa jest także informacja o liczbie osób korzystających z przejazdu oraz ilości bagaży (jeśli macie ich sporo). Dysponując tymi informacjami, podstawimy właściwy samochód. Służymy pomocą również w przypadku dostarczania zakupów spożywczych. Usługa ta może się okazać niezbędna w momencie, kiedy podczas imprezy skończyły się zapasy lub w przypadku silnego przeziębienia, kiedy potrzebne są leki, a jednocześnie niewskazane jest wychodzenie z domu. Kierowca dostarczy zamówienie pod wasze drzwi.
Co dalej?
Po określeniu tych wszystkich danych, a więc lokalizacji początkowej i szczegółowych wytycznych co do zamawianego kursu, pasażer otrzyma informację dotyczącą przewidywanego czasu oczekiwania na kurs. Zwracamy szczególną uwagę na to, aby klienci wiedzieli, czego mogą się spodziewać, zamawiając u nas przejazd, bez względu na to, czy robią to przez telefon, czy przez aplikację mobilną. Korzystając z tej drugiej metody, dowiadują się również, jaki samochód został przypisany do zlecenia. Dzięki mapie lokalizacyjnej możliwe jest też sprawdzanie, w jakiej części miasta obecnie się on znajduje.
Zasady savoir-vivre w podróży taksówkami w Krakowie i innych miastach. Czego możemy oczekiwać od taksówkarza?
Stosowanie się do zasad savoir-vivre zarówno przez pasażerów, jak i kierowców, na pewno sprawi, że kurs odbędzie się w przyjemnej atmosferze. Nasi taksówkarze przechodzą szkolenia z zakresu odpowiedniego zachowania się względem pasażerów oraz dbałości o wygląd prowadzonych przez siebie pojazdów. Czego możecie oczekiwać?
Kulturalne zachowanie i doświadczenie kierowców
Pasażerowie mają prawo oczekiwać kulturalnego zachowania i podstawowego szacunku od taksówkarzy i dyspozytorów. Ponadto kierowcy Eko Taxi odznaczają się nienagannymi manierami oraz doskonałą znajomością miasta. Klienci mogą zapytać każdego z naszych kierowców o polecane miejsca noclegowe oraz warte odwiedzenia atrakcje.
Sprawność pojazdów
Wszystkie samochody przewożące pasażerów przechodzą obowiązkowe okresowe przeglądy wewnątrz firmy, a także coroczne przeglądy na stacji diagnostycznej, dlatego nie musicie mieć obaw co do ich pełnej sprawności. W każdym pojeździe posiadamy w standardzie takie udogodnienia, jak terminal płatniczy czy klimatyzacja.
Zasady savoir-vivre w taksówce. O czym jeszcze należy pamiętać?
Zasady savoir-vivre powinny być respektowane zarówno przez kierowcę, jak i jego pasażerów. Jakie reguły etykiety należy stosować podczas kursu taksówką? Jak się właściwie zachować po zajęciu miejsca w samochodzie? Czy podczas przejazdu koniecznie należy rozmawiać? No i co z napiwkiem – zostawiać czy nie? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące trudnej sztuki savoir-vivre podczas podróży za pośrednictwem taxi.
Zajmujemy miejsca w samochodzie
Zgodnie z ogólną zasadą, pasażerowie powinni zajmować miejsca z tyłu pojazdu. No chyba, że jest ich więcej niż troje – wtedy koniecznością będzie zajęcie miejsca również po prawej stronie kierowcy. Przyjęto, że jeżeli samochodem poruszają się czterej pasażerowie, wtedy miejsce obok kierowcy zajmuje albo osoba najważniejsza, albo ta, która będzie dokonywać płatności za kurs. Jeżeli natomiast podróżujecie we dwoje – wybieracie się na randkę lub z niej wracacie – to mężczyzna powinien otworzyć swojej partnerce tylne drzwi z prawej strony samochodu, zadbać o to, aby komfortowo zajęła miejsce, a następnie je zamknąć, obejść samochód z tyłu i usiąść za kierowcą. Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji to właśnie mężczyzna powinien zadbać o zapewnienie transportu. Jeżeli zdecydujecie się zamówić jedno auto, ale każde z was wraca do siebie, wtedy zgodnie z etykietą najpierw wypada odwieźć do domu kobietę. Po dotarciu na miejsce mężczyzna powinien wysiąść z samochodu i pożegnać się z partnerką lub odprowadzić ją pod drzwi mieszkania. Kierowca bez problemu poczeka kilka dodatkowych minut.
Rozmawiać czy nie?
Według reguł savoir-vivre pasażer powinien ograniczyć prywatne rozmowy przez telefon podczas jazdy taksówką. Długie i głośne rozmowy przez komórkę nie należą do kulturalnego zachowania i dodatkowo mogą rozpraszać kierowcę. Etykieta mówi też o tym, że warto się pokusić o niezobowiązującą pogawędkę. Pod warunkiem, że to kierowca ją zainicjuje. Z reguły robi to po to, aby atmosfera podczas przejazdu była komfortowa dla obu stron. Warto jednak unikać kontrowersyjnych tematów. Jeżeli jedziecie z inną osobą lub osobami, lepiej unikać intymnych czy wulgarnych rozmów. Nie zachowujcie się tak, jakby kierowcy z wami nie było.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pasażerowie powinni także pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz powstrzymać się od porad na temat sposobu jazdy – kierowca to profesjonalista, który doskonale zna się na swojej pracy. Niedopuszczalne jest również nakłanianie kierowcy do przekraczania prędkości czy wykonywania niebezpiecznych manewrów. Jego głównym zadaniem jest dowiezienie klientów do celu sprawnie i bezpiecznie.
Płatność za kurs i napiwki
Za kurs powinna zapłacić osoba, która jest odpowiedzialna za zapewnienie transportu. W przypadku randki będzie to mężczyzna, a w przypadku konferencji czy spotkań biznesowych – właściciel lub przedstawiciel firmy. Przyjaciele czy znajomi mogą się podzielić między sobą opłatą za kurs. Jeśli chcecie zapłacić gotówką, wtedy warto przygotować sobie wcześniej drobne, aby płatność odbyła się szybko i sprawnie. Dla tych, którzy wolą płacić za przejazd kartą, przygotowaliśmy terminale płatnicze. Będąc zadowolonym z obsługi, można zostawić napiwek – ten zwyczajowo wynosi 10% wartości kosztu przejazdu. Poza wysokim standardem świadczonych przez nas usług, pasażerowie doceniają również atrakcyjny cennik. Opłata początkowa w Eko Taxi w Krakowie wynosi jedynie 7 zł. Z kolei opłata za 1 km w granicach miasta w dni powszednie w godzinach 6.00-22.00 to tylko 1,80 zł.
Czy zgodnie z zasadami savoir-vivre w taksówkach można jeść?
Zasady savoir-vivre odnoszą się także do spożywania posiłków w taksówkach. Pasażer ma prawo oczekiwać, że samochód, który po niego podjedzie będzie czysty. Wsiadając do posprzątanego i zadbanego pojazdu, należy pamiętać o tym, żeby pozostawić go w takim samym stanie. Warto wiedzieć, że za zabrudzenie samochodu może być pobrana dodatkowa opłata. Zgodnie z etykietą nie jada się posiłków poza czasem i miejscami do tego przeznaczonymi. A na pewno nie w taxi!
Respektowanie zasad dobrego wychowania nie wymaga dużo wysiłku, a pozwoli znacznie podnieść jakość podróżowania i w miłym nastroju znieść nawet czas postoju w korkach.